Informacije od javnog značaja

 

Informacija od javnog značaja, u smislu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja,  jeste informacija kojom raspolaže organ javne vlasti, nastala u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti, sadržana u određenom dokumentu, a odnosi se na sve ono o čemu javnost ima opravdan interes da zna.

Tražilac informacije od javnog značaja podnosi pismeni zahtev Pravobranilaštvu za ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja (u daljem tekstu: zahtev).

Zahtev mora sadržati naziv organa vlasti, ime, prezime i adresu tražioca, kao i što precizniji opis informacije koja se traži.

Zahtev može sadržati i druge podatke koji olakšavaju pronalaženje tražene informacije.

U zahtevu tražilac treba da navede u kom obliku želi da mu se tražene informacije izdaju.

Tražilac ne mora navesti razloge za zahtev.

Ako zahtev ne sadrži naziv organa vlasti, ime, prezime i adresu tražioca, kao i što precizniji opis informacije koja se traži, odnosno ako zahtev nije uredan, ovlašćeno lice Pravobranilaštva dužno je da, bez nadoknade, pouči tražioca kako da te nedostatke otkloni, odnosno da dostavi tražiocu uputstvo o dopuni.

Ako tražilac ne otkloni nedostatke u određenom roku, odnosno u roku od 15 dana od dana prijema uputstva o dopuni, a nedostaci su takvi da se po zahtevu ne može postupati, Pravobranilaštvo će doneti zaključak o odbacivanju zahteva kao neurednog.

Pravobranilaštvo je dužno da omogući pristup informacijama i na osnovu usmenog zahteva tražioca koji se saopštava u zapisnik, pri čemu se takav zahtev unosi u posebnu evidenciju i primenjuju se rokovi kao da je zahtev podnet pismeno.

Pravobranilašto je propisalo obrazac za podnošenje zahteva, ali će razmotriti i zahtev koji nije sačinjen na tom obrascu.

Pravobranilaštvo je dužno da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahteva, tražioca obavesti o posedovanju informacije, stavi mu na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, odnosno izda mu ili uputi kopiju tog dokumenta. Kopija dokumenta je upućena tražiocu danom napuštanja pisarnice pokrajinskih organa.

Ako Pravobranilaštvo nije u mogućnosti, iz opravdanih razloga, da u roku od 15 dana od dana prijema zahteva, obavesti tražioca o posedovanju informacije, da mu stavi na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, da mu izda, odnosno uputi kopiju tog dokumenta, dužno je da o tome obavesti tražioca, najkasnije u roku od sedam dana od dana prijema zahteva, u kome će tražioca obavestiti o posedovanju informacije, staviti mu na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, izda mu, odnosno uputi kopiju tog dokumenta.

Ako Pravobranilaštvo na zahtev ne odgovori u roku, tražilac može uložiti žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja, u slučajevima utvrđenim članom 22. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Pravobranilaštvo će zajedno sa obaveštenjem o tome da će tražiocu staviti na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, odnosno izdati mu kopiju tog dokumenta, saopštiti tražiocu vreme, mesto i način na koji će mu informacija biti stavljena na uvid, iznos nužnih troškova izrade kopije dokumenta, a u slučaju da ne raspolaže tehničkim sredstvima za izradu kopije, upoznaće tražioca sa mogućnošću da upotrebom svoje opreme izradi kopiju.

Uvid u dokument koji sadrži traženu informaciju vrši se u službenim prostorijama Pravobranilaštva.

Licu koje nije u stanju da bez pratioca izvrši uvid u dokument koji sadrži traženu informaciju, omogućiće se da to učini uz pomoć pratioca.

Ako udovolji zahtevu, Pravobranilaštvo neće izdati posebno rešenje, nego će o tome sačiniti službenu belešku.

Ako Pravobranilaštvo odbije da u celini ili delimično obavesti tražioca o posedovanju informacije, da mu stavi na uvid dokument koji sadrži traženu informaciju, da mu izda, odnosno uputi kopiju tog dokumenta, dužno je da donese rešenje o odbijanju zahteva i da to rešenje pismeno obrazloži, kao i da u rešenju uputi tražioca na pravna sredstva koja može izjaviti protiv takvog rešenja.

Zahtevi za ostvarivanja prava na pristup informacijama od javnog značaja mogu se dostaviti elektronskom poštom na adresu: pravobranilastvo.apv@vojvodina.gov.rs ili jasmina.zec@vojvodina.gov.rs

ili putem poštanske službe na adresu:
Pravobranilaštvo Autonomne pokrajine Vojvodine
21101 Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 6

ili na adresu pisarnice pokrajinskih organa na Bulevaru Mihajla Pupina 16,

ili predati neposredno u pisarnici Pravobranilaštva na Bulevaru Mihajla Pupina 6 u Novom Sadu na trećem spratu, kancelarija 310a.

Za postupanje po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja ovlašćena je Jasmina Zec, viši savetnik – pravobranilački pomoćnik, telefon 021 521-177.

Zahtev za pristup informaciji od javnog značaja

Žalba na rešenje o odbijanju zahteva za pristup informaciji od javnog značaja

Žalba zbog nepostupanja po zahtevu za pristup informaciji od javnog značaja